شنبه 1 ارديبهشت 1397
                                                     صفحه اصلی :: سوالات متداول :: نقشه سایت
مشاهده مشهور
استاد احمد ارچنگ

احمدهرتمنی معروف به ارچنگ نقاش، طراح فرش و هنرمند ایرانی به سال 1293 خورشیدی در اصفهان چشم به جهان گشود و در 1369 دیده از جهان فروبست.

ابتدا برای آموزش سواد به مسجد میرزا باقر در خیابان مسجد سید اصفهان رفت. او به دار قالی علاقه زیادی داشت و یک نمونه آن را به دست خود برپا کرد. خانواده که چنین دیدند او را نزد استاد غلامحسین اسلیمی هنرمند قالیباف فرستادند تا اصول طراحی را فرا گیرد. استاد یک هفته این شاگرد خوش استعداد را نزد خود نگاه داشت و چون توانایی ذهنش را فراتر از خود دید وی را نزد نصرالله دخانی معروف به گچکار فرستاد.

از رویدادهای پراهمیت زندگی ارچنگ، آشنایی با پرفسور پوپ بود. پوپ به او پیشنهاد داد تا در نقشه فرش به نقش های کاشی ها توجه کند. ارچنگ از آن زمان به دقت در نقش و نگارهای صفوی پرداخت و فرش ایران را متحول کرد. پیش تر، توجه اصلی به نقش های حیوانی و انسانی بود و ارچنگ با اصالت دادن به نقش اسلیمی، انواع ترنج، گل های شاه عباسی و نقش های تخیلی و انتزاعی و نامیرا توانست صنعت فرش را از رکود برهاند. با ترکیب اسلیمی های پیچ در پیچ میلیاردها نقش آفریده شد. حتی امروزه این نقش ها در فرش های ماشینی هم دنبال می شوند.

ارچنگ در دوره جوانی در دو مسابقه گوی سبقت را از استادان بنام طراحی ربود و برگزیده شد.

او به سال 1321 خورشیدی فرشی زیبا بافت. فرش به وسیله فرماندار اصفهان به تهران فرستاده شد و سخت مورد توجه قرار گرفت.

از استاد احمد ارچنگ صدها طرح نفیس و نقشه های ارزشمند فرش بافی باقی مانده است که امروز سرمشق هنرمندان به شمار می رود.

دریغ که نام استاد در دایره المعارف ها و دانشنامه ها ثبت نشده است و در پایگاه های اینترنتی نیز نامش را ارژنگ می نویسند.

از شاگردان برجسته استاد باید به استاد اکبر زرین نقشه اشاره کرد که آموزشگاه خود را ارچنگ نامیده است تا یاد استاد را زنده نگاه دارد.

روحش شاد

/ علی خیری / گروه فرهنگی /

 


دسته بندی : طراح فرش و نقاش

کلیه حقوق اين پرتال به سازمان ميراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگري استان اصفهان تعلق دارد
echobit