فعالیت یک هزار و 288 کارگاه مرمتی فعال در استان اصفهان

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان عنوان کرد
فعالیت یک هزار و 288 کارگاه مرمتی فعال در استان اصفهان
فریدون الله یاری مدیر کل اداره میراث فرهنگی استان اصفهان در جلسه دیدار مردمی رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با هنرمندان و فعالان عرصه گردشگری، با اشاره به پایان مرمت ایوان کاخ چهلستون از فعالیت یک هزار و 288 کارگاه مرمتی در استان خبر داد. کارگاه هایی که به گفته الهیاری همگی توسط خود اداره کل میراث فرهنگی استان بر پا شده اند اما بر خلاف دوره های قبل از حمایت های ویژه شهرداران، فرمانداران و دهیاران برخودار بوده اند.  
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ صبح امروز 29 مهرماه، فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان، در همایش دیدار مردمی رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور با ایراد سخنانی عنوان کرد: استان اصفهان در دوره اخیر نزدیک به  ۴۰۰ پروژه میراثی داشته که بخش خصوصی نیز در تکمیل آن¬ها تاثیر بسزایی داشته است.
الله یاری همچنین تاکید کرد: زمانی که ما از میراث فرهنگی صحبت می کنیم یعنی همه مردم و افراد فرهنگی مسئول هستند و باید در این امر به کمک متولیان در میراث فرهنگی آیند، چرا که با دارا بودن  ۲۲ هزار اثر میراثی، نیازمند یک عزم ملی می باشیم و تلاش های اداره کل میراث فرهنگی تنها گوشه ای از این مسئولیت سنگین را پوشش می دهد. از این رو این میراث ارزشمند نیازمند توجهی اساسی از سوی تمامی آحاد جامعه است. 
الله یاری خاطر نشان کرد: خوشبختانه امروز به جایی رسیده ایم که موضوعات گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی در سیاست گذاری ها محور توسعه استان قرار گرفته اند و به نوعی یک وفاق جمعی و اهتمام جدی در میان مردم و مسئولین وجود دارد، همچنین اصفهان شاید زمانی در صنعت و کشاورزی پیشرو بوده است اما به دلیل نگاه به توسعه پایدار، نگاه به صنعت نیز باید تغییر کند، چه بسا که تقریبا امروز همه به این نتیجه رسیده اند که در حوزه رونق اشتغال، اقتصاد و سرمایه گذاری، گردشگری است که باید وارد میدان شود.
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در ادامه گفت: اتفاقی که در این حوزه رخ داده، آن است که تعداد فعالان با پروانه فعالیت گردشگری از تعداد ۱۰ هزار نفر به ۲۴ هزار نفر رسیده است و این به معنای آن است که استان در حوزه گردشگری میانگین رشدی ۳۰ درصدی داشته است، موضوعی که اگرچه می تواند در شرایط بین المللی  از منظرهایی، چالش ایجاد کند اما از دیگر سو فرصت هایی نیز ایجاد می کند که استفاده از آن نیازمند تدبیر در سطح ملی و استانی است.
الله یاری به عنوان نمونه به تعداد اقامتگاه های بوم گردی در استان اشاره کرد و گفت: در نیمه اول سال تعداد اقامتگاه های بوم گردی در استان به 400 رسیده و در آینده ایی نزدیک این رقم به 500 خواهد رسید. به این معنا که اصفهان همچنان رتبه اول خود را در این حوزه حفظ خواهد کرد.
الهیاری در ادامه همچنین به تعداد هنرمندان دارای شناسنامه در دوره قبل اشاره کرد و گفت: خوشبختانه تعداد این هنرمندان در این دولت از 400 نفر به 34 هزار نفر رسیده که این خود نشانگر جایگاه ویژه صنایع دستی و نقش آن در توسعه اقتصادی  است، و خوشبختانه اصفهان تا این لحظه در حوزه صنایع دستی به عنوان پیش رو عمل کرده است، زیرا ما هنرمندانی داریم که در شهرهای کوچک این استان فعالیت های صادراتی دارند. 


دسته بندی : عمومی
تاریخ و زمان تایید: 1397/07/29 14:10