مطالعات جدید باستان شناسی در غار پارینه سنگی قلعه بزی تاییدی بر سکونت 43 هزار ساله انسان در استان اصفهان

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت : مطالعات جدید باستان شناسی در غار قلعه بزی نشان می دهد که شکارچیان عصر سنگ در حدود 43 هزار سال پیش در استان اصفهان می زیستند.

به گزارش اداره روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان "اسفندیار حیدری پور" افزود: غارهای قلعه بزی مشرف بر روستاهای حسن آباد و نکو آباد، و در نزدیکی شهر دیزیچه در جنوب غربی اصفهان قرار دارند و تاکنون یک فصل توسط دکتر یزدی عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان و دو فصل توسط دکتر بیگلری مسئول بخش پارینه سنگی موزه ملی ایران کاوش شده است.

وی تصریح کرد:  کاوشهای اخیر در غار های قلعه بزی، قدیمی ترین آثار سکونت انسان در استان اصفهان را مربوط به حدود شش هزار سال پیش در دوره روستا نشینی تخمین زده بودند که باستان شناسان از آن به عنوان دوره "مس سنگی" یاد می کنند، اما کشفیات باستان شناسی در قلعه بزی ثابت کرد که انسان بسیار پیشتر از این ، در این  منطقه سکونت داشته است.

حیدری پور اظهار داشت:  بر طبق اظهارات  دکتر بیگلری مسئول بخش پارینه سنگی موزه ملی ایران و سرپرست کاوشهای قلعه بزی، در کاوشهای سال 1384 چندین نمونه ذغال جهت تاریخ گذاری رادیو کربن برداشت شد که با توجه به اهمیت آنها به شیوه جدید ای ام اس سالیابی شدند.

ابوالفضل عبیدی معاون میراث فرهنگی استان اصفهان نیز در ادامه افزود:  نتایج سالیابی های تاریخی در غار پارینه سنگی قلعه بزی سکونت در این منطقه را بین 40 تا 43 هزار سال پیش تعیین کرد.

به گفته وی ، این نخستین بار است که یک مکان پارینه سنگی میانی در ایران با این روش جدید تاریخگذاری می شود.

وی با اشاره به اینکه تنها مکان همدوره با قلعه بزی که تاکنون تاریخگذاری شده "غار کنجی "در لرستان است افزود:  با توجه به دقت کمتر شیوه تاریخگذاری رادیو کربن در آن زمان (حدود 45 سال پیش) تخمین قدمت تاریخی منطقه غار کنجی نیز نیازمند بازنگری است.

وی همچنین  افزود:  علاوه بر این تاریخگذاری مطالعاتی در حال انجام  است که از شیوه های جدید تاریخگذاری از جمله  او.اس.ال  استفاده

می شود.

عبیدی خاطرنشان کرد:  با استفاده از این روش می توان نمونه های بسیار قدیمی تر از 40 هزار سال را تاریخگذاری کرد و با توجه به اینکه دوره پارینه سنگی میانی از حدود 200 هزار سال پیش شروع و در حدود 40 هزار سال پیش به پایان رسیده لذا اگر بقایای سکونت انسان در غار های قلعه بزی بسیار قدیمی تر از تاریخ فعلی باشد این روش سالیابی به دقت آنرا نشان خواهد داد.

معاون میراث فرهنگی استان اصفهان در ادامه افزود: آثار دیگری از عصر آهن و دوران اسلامی در قلعه بزی یافت شده که در حال حاضر توسط اداره باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی اصفهان در حال مطالعه است.

وی اظهار داشت :  با توجه به نتایج اعلام شده، استان اصفهان در حال حاضر دارای قدیمی ترین آثار سالیابی شده سکونت انسان در فلات مرکزی ایران است.

 

                                                منبع
دسته بندی : میراث فرهنگی
تاریخ و زمان تایید: 1389/10/15 08:56

حمیدرضا 1395/09/02 20:23
سلام اگه مپکنه چند تا عکس از داخل غارها ودیوار نوشته ها و اشیاء داخل غار محوطه اطراف و پرسپکتیو ساختمان قلعه بذارید. مچکرم
خدادادی حسن آبادی 1394/12/01 01:31
باسلام دوست بزرگوار اگرمطلب درخصوص حسن آبادقلعه بزی می خواهی به وبلاگ زیر مراجعه کن واگر بیشترمطلب خواستی شماره تماست رابگذار درقسمت نظردهید باشما تماس می گیرم. http://hasanabadeghalabozii.blogfa.com/
کیانی 1394/09/09 16:35
لطفا مسول این سایت مطالبی را راجب این بنا شامل زمان ساخت وآخرین مرمتی ک روش انجام شده راهنمایی کنه
کیانی 1394/09/09 16:33
سلام من رشته ی مرمت بناهای تاریخی میخونم وپروزه ام قلعه ی شاخ بزی حسن آباده کسی هست ک منوراجب این مکان راهنمایی کنه؟
اتیش پاره 1394/04/21 19:41
چرا مسولین انقدر بی اهمیت هستند نسبت به این محل که نمونش فقط تو دنیا سه محل دیگس واقعا جای تاسف داره واسه ی همه شما مسولین خوشحال می شم بتونم بهتون کمک کنم واسه معرفی این محل شگفت انگیز مثال منطقه های از این جای شگفانگیز داخل کوه که هنوز دست کمتر کسی بهش رسیده و دیده سنگ و عکس نوشته های داخل کوه وجود داره که شاید واستون جالب باشه به امید اینکه همه دنیا بتونند ایران را بهتر بشناسند
مهدی 1389/10/22 15:01
باسلام نام این غارها =غارهای حسن آباد قلعه بزی هستند به دلیل قرار گرفتن درمحوطه تاریخی روستای حسن آبادقلعه بزی باتشگر ازشما مسئولین .
مهدی 1389/10/22 15:01
باسلام نام این غارها =غارهای حسن آباد قلعه بزی هستند به دلیل قرار گرفتن درمحوطه تاریخی روستای حسن آبادقلعه بزی باتشگر ازشما مسئولین .
مهدی 1389/10/22 15:01
باسلام نام این غارها =غارهای حسن آباد قلعه بزی هستند به دلیل قرار گرفتن درمحوطه تاریخی روستای حسن آبادقلعه بزی باتشگر ازشما مسئولین .