اتمام بیش از 80 درصد از عملیات مرمت گنبد مدرسه (مسجد) تاریخی چهار باغ اصفهان

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان عنوان کرد:
اتمام بیش از 80 درصد از عملیات مرمت گنبد مدرسه (مسجد) تاریخی چهار باغ اصفهان 
فریدون الله یاری، مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با اعلام این خبر گفت: مرمت 10 ترک (بخش) از گنبد مدرسه چهار باغ به اتمام رسیده و اقدامات مرمتی ترک(بخش) 11 در دستور کار قرار گرفت .
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حفظ و احیاء اداره کل؛ صبح امروز 9 آبان ماه، فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با اعلام این خبر گفت: مرمت تزئینات گنبد مدرسه چهار باغ با برچیدن کاشیها، استحکام بخشی گنبد و نصب مجدد کاشیها در حال اجرا بوده و مرمت ترک 11 نیز آغاز گردید.
الله یاری خاطر نشان کرد: مرمت گنبد مدرسه چهار باغ  از سال 91 آغاز شده و تاکنون 10 ترک آن به اتمام رسیده است، با این وصف جهت مرمت ترک (بخش) یازدهم گنبد مدرسه چهارباغ اعتباری بالغ بر دو میلیارد ریال اختصاص یافته است که امید می رود تا تیرماه سال 98 به اتمام برسد.
گفتنی است: مدرسه چهارباغ که مدرسه سلطانی و مدرسه مادرشاه نیز نامیده می‌شود، آخرین بنای تاریخی باشکوه دوران صفوی در اصفهان است که برای تدریس و تعلیم به طلاب علوم دینی در دوره شاه سلطان حسین، آخرین پادشاه صفوی، از سال ۱۱۱۶ تا ۱۱۲۶ هجری قمری ساخته شده‌است. مدرسه چهار باغ که از همان زمان تا کنون بصورت مدرسه علمیه و هم مسجد کاربرد داشته است، با مساحتی بالغ بر ۸۵۰۰ متر مربع، در ضلع شرقی خیابان چهارباغ قرار دارد و در تاریخ دی ماه  1310 به شماره 116 به ثبت ملی رسیده است .


دسته بندی : میراث فرهنگی
تاریخ و زمان تایید: 1397/08/09 10:13