آغاز عملیات 18 طرح پژوهشی و مرمت آثار تاریخی در روستای تاریخی ابیانه

مدیر کل میراث فرهنگی اصفهان عنوان کرد:

آغاز عملیات 18 طرح پژوهشی و مرمت آثار تاریخی در روستای تاریخی ابیانه

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان صبح امروز از آغاز 8 طرح در حوزه های پژوهش، مرمت و مستند سازی آثار تاریخی روستای ابیانه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ فریدون الله یاری صبح امروز اول مهرماه با اعلام این مطلب افزود: با توجه به تخصیص اعتبارات عمرانی، اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان با مشارکت پایگاه ملی حفاظت از آثار تاریخی روستای تاریخی ابیانه کار مرمت، ساماندهی، پژوهش و مستند سازی 18 مجموعه و بنای تاریخی را در روستای تاریخی ابیانه آغاز شده است.

الله یاری با اشاره به تخصیص اعتبارات ملی و استانی در راستای آغاز طرحهای مرمتی در روستای تاریخی ابیانه تاکید کرد: این طرحها با اعتباری بالغ بر 7 میلیارد ریال شامل : طرح های مرمت بناهای عمومی روستا، طرح های مطالعاتی آثار، طرح های مستند سازی آثار و اجرای طرح مرمت مشارکتی در مرمت خانه های تاریخی روستا و همچنین یک طرح کلی شامل معرفی آثار تاریخی روستای تاریخی ابیانه می باشد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با اشاره به اینکه این اولین بار است که این تعداد طرح پژوهشی و مرمتی به صورت همزمان در این روستای تاریخی صورت می پذیرد، تصریح کرد: در این طرح ها، تلاش داریم تا پایان سال 1396 عملیات مطالعات، گیاهشناسی، منظر فرهنگی و طبیعی ابیانه، مطالعه بخشی از فرهنگ عامه مردم ابیانه، مطالعات ساماندهی قلعه های پل و هرده، مطالعات بروز رسانی حریم منظر فرهنگی ابیانه و مطالعات بناهای ارزشمند روستا جهت تهیه پرونده ثبت ملی آنها انجام پذیرد.

او همچنین ادامه داد: در این عملیات طرح ایجاد بانک پایش بافت تاریخی ابیانه، مستند سازی طرح معماری خانه های تاریخی اعزازی و نیکخواه و همچنین مرمت 4 خانه تاریخی روستا در کنار ساماندهی محوطه پیرامونی پایگاه ملی حفاظت روستا و همچنین معرفی 20 بنای مشهور روستا از منظر گردشگری در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان قرار گرفته است.

روستای تاریخی ابیانه یکی از شاخص ترین روستاهای تاریخی کشور است که در سال 1354 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است. قدمت معماری و زیست در ابیانه به بیش از اسلام بر می گردد، بگونه ائی که وجود آتشگاه هارپاک در این روستا موید این نکته است. با این وصف وجود امامزاده، حسینیه ها و مساجد ارزشمند تاریخی در این روستا نشان از اوج روند تکوینی فرهنگ و تمدن مردم این خطه در دوران اسلامی است.

با توجه به قدمت تاریخی این روستا و بازدید هزاران گردشگر داخلی از آن، پرونده این روستای تاریخی جهت ثبت جهانی در حال آماده سازی است.


دسته بندی : میراث فرهنگی
تاریخ و زمان تایید: 1396/07/01 12:17

کریم زاده 1396/07/01 12:51
سلام ابیانه نطنز