نگاهی به مسجد جامع و امامزاده سیدالسادات گلپایگان:

مسجد جامع گلپایگان از مساجد مهم تاریخی دوران سلجوقی و از مساجد بزرگ ایران زمین است که با توجه به تاریخ ساخت آن شاید بتوان گفت معماری ایرانی اسلامی این مسجد الگویی بوده‌است برای ساخت مسجدهای بزرگ دیگر به ویژه مناطقی که در قلمرو حکومت سلجوقیان بودند.

به گزارش اداره امور فرهنگی وروابط عمومی  اداره کل میراث فرهنگی استان  اصفهان مسجد جامع گلپایگان در سال ۵۰۸ هجری قمری، در دوران حکومت ابوشجاع محمدبن ملکشاه سلجوقی بنا شده‌است.

این مسجد دارای صحن و شبستان وسیع و گنبد بزرگ آجری می‌باشد. ازخصوصیات مسجد و گنبد آن دارا بودن کتیبه‌های آجری متعدد و تزئینات فراوان دوره سلجوقی است. در متن کوفی گنبد، نام محمد بن ملک شاه خوانده می‌شود و اطراف محراب بزرگ زیر گنبد در متن کتیبه‌ای نام بانی آن بنای عظیم را، ابونصربن محمد بن ابراهیم آورده‌اند. همچنین بر بدنه‌های مختلف شبستان نام بزرگان دین و جملات مذهبی را به خط کوفی آجری نوشته‌اند. در پایین محراب این مسجد سنگی حجاری شده وجود دارد که آیات سوره توحید بر آن نقش بسته است.

این بار در فضای سرد زمستانی و برفی گنبد این مسجد با شکوه دوره سلجوقی از زاویه لنز عکاسان انجمن دوستداران میراث فرهنگی گلپایگان (وَردپاتکان) به تصویر کشیده است. محسن جمالی مدیر عامل انجمن در  دیماه سال جاری اقدام به عکاسی از این بنا و گنبد امامزاده سید السادات نموده است.

شایان ذکر است تاریخ ساخت بنای امامزاده سید السادات به اواخر سده هفتم و اوایل سده هشتم هـ ق می رسد و دارای گنبد به ارتفاع 14 متر از کف و مناره ای به همین ارتفاع می باشد.


دسته بندی : میراث فرهنگی
تاریخ و زمان تایید: 1392/10/26 09:20

علی 1392/11/01 15:49
بسیار زیبا و جالب بود قطعاً این مسجد از باشکوه ترین مساجد ایران است. امیدوارم میراث فرهنگی استان اصفهان بیشتر به این دسته از آثار تاریخی باشکوه در شهرستان ها بها دهد.