تبدیل توریست خارجی به سفیران ایرانی

علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور در نشست با فعالان گردشگری و هنرمندان استان اصفهان عنوان کرد:

تبدیل توریست خارجی به سفیران ایرانی

علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور در نشست با فعالان گردشگری و هنرمندان استان اصفهان از تبدیل شدن توریستهای خارجی به سفیرانی برای ایران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ صبح امروز 29 مهرماه، علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور با اعلام این مطلب افزود: گردشگری در اقتصاد جهانی نقش بسیار مهمی ایفا می کند به گونه ائی که تبدیل به یکی از صنعتهای مهم اکثر کشورها شده و بخش اعظمی از درآمد این کشورها را تامین می نماید.

مونسان با اشاره به اینکه صنعت گردشگری یکی از پاک ترین صنعتهای موجود است خاطر نشان کرد: صنعت گردشگری صنعتی پاک به حساب می آید و کمترین آسیب را به محیط زیست وارد می نماید و کشورهای جهان از ابعاد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن بهره مند می شوند و با برنامه ریزی و هدف گذاری به اهداف اقتصادی مناسبی دست پیدا می کنند.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: صنعت و کشاورزی در کشور دچار چالش شده است و متاسفانه گردشگری هنوز آن­گونه که باید نتوانسته­ جای خود را باز کنند، و این در حالی است که داشته­های زیاد وجود دارد که از آن جمله می توان به آداب و رسوم بی نظیر و طبیعت چهار فصل کشورمان اشاره داشت، البته ناگفته نماند که امروز به جایی رسیده­ایم که هر توریست خارجی خود تبدیل به یک سفیر شده که از ایران تعریف می­کند. مونسان همچنین خاطر نشان کرد: در بخش اجتماعی با بوم گردی توانسته ایم توزیع عادلانه ای داشته باشیم و همه مناطق کشور را وارد این صنعت کنیم، موضوعی که خود سرعت اشتغال را دو برابر سایر شغل ها کرده، به طوریکه در عرصه گر دشگری می توانیم ۵۰ میلیون شغل ایجاد کنیم و در پی آن بر اقتصاد بخش حمل و نقل زمینی، ریلی و هوایی تحرک پیدا می­کند، در حالی که در سایر بخش ها برای ایجاد شغل دست کم نیازمند ۵۰۰ میلیون اعتبار هستیم.

مونسان در بخش دیگری از سخنانش اصافه کرد و گفت: میراث فرهنگی عشق ملت ایران است و خوشبختم بگویم روز به روز عشق به میراث بیشتر می­شود و سمن­ها هر روز بیشتر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را رصد می‌کنند، همچنین ما در حوزه میراث فرهنگی با استفاده از مشارکت حداکثری سیاست را به دست گرفتیم، میراث فرهنگی به عنوان یک مزیت، پایه­ای برای رونق گردشگری است، زیرا به جای حضور در اتاق در بسته باید بتواند رونق گردشگری ایجاد کند، نمونه آن خانه­های تاریخی است که در تلاش هستیم آن­ها را از نابودی نجات دهیم، که از جمله باید به محور ۱۰۰ کیلومتری ساسانی در شیراز  اشاره داشت که آن را ثبت کرده ایم و همچنان پیگیر آن هستیم.

او در ادامه به هم افزایی بین میراث فرهنگی و گردشگری اشاره کرد و گفت: جدایی که بین میراث فرهنگی و گردشگری در گذشته وجود داشت و همیشه مورد گلایه بخش گردشگری بود امروز حل شده و دیگر نگرانی از این بابت وجود ندارد.

مونسان همچنین خاطر نشان کرد: با تقویت بخش های نرم افزاری و ارائه خدمات الکترونیکی انتظار می رود با برنامه ریزی های انجام شده، به زودی موزه های ما فعالتر و پویاتر خواهند شد، همچنین در بخش صنایع دستی اعتقاد داریم که می تواند اقتصاد کشور را بهبود ببخشد، بخش مارکت بازاریابی، فروش و بسته بندی باید در صنایع دستی جدی گرفته شود، علی رقم مشکلات موجود در امر بازار و نرخ ارز، باید گفت صادرات صنایع دستی در سال گذشته رشد خوبی داشته و در ۶ ماهه ابتدایی امسال در استان ۹,۵ درصد رشد صادرات داشته ایم و با برنامه ریزی های انجام شده به زودی موانع موجود را نیز از سر راه استاد کاران و فعالان این عرصه حذف خواهیم نمود، که از آن جمله می توان به معاف کردن صادر کنندگان صنایع دستی از ریختن ارز به سامانه نیما اشاره نمود و همچنین در تامین مواد خام همانند مس نیز در حال رایزنی هستیم تا این مشکل نیز به زودی مرتفع گردد.

مونسان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ثبت چندین شهر و روستا عنوان کرد: ثبت شهرها و روستاهای تاریخی، موجب رونق این مناطق در کشور می شود که علاوه بر این مناطق، شهرها و روستاهای اطراف آنها نیز از این فرصت استفاده می نمایند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور خاطر نشان کرد: از ابتدا تلاش من این بود که در زمینه گردشگری صحبت ها و درخواستهای همه فعالان را اجرایی کنیم و در مورد تحقق این مهم تمام این موارد را در 20 بند خلاصه نمودم و با در نظر گرفتن همه ۲۰ بندی که در اختیار داشتم معاون جدید را انتخاب و طی حکمی به ایشان ابلاغ کردم، و از معاون گردشگری خواستم که روی این بندها حرکت نماید و هم بخش سخت افزاری و هم‌نرم افزاری را مد نظر داشته باشد.

مونسان در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: تلاش داریم در همه نمایشگاه های گردشگری شرکت کنیم، فضای مجازی و کلیپ های مرتبط را جهت معرفی هر چه بیشتر ایران و ظرفیتهای آن در فضای مجازی تقویت نمائیم.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور با اعلام این مطلب که سند توسعه گردشگری کشور در کمیسیون های دولت در حال بررسی است عنوان کرد: اقداماتی را با همکاری وزارت امور خارجه شروع نموده ایم، که از آن جمله می توان موضوع عمان می باشد که این موضوع را به هیئت دولت بردیم و لغو روادید با عمان آغاز شد و استان های جنوبی ایران از این فرصت می توانند به بهترین نحو استفاده نمایند، همچنین در مورد کشور چین نیز، موضوع را در دستور کار قرار داریم که لغو روادید گردشگران چین نیز در آینده نزدیک رخ خواهد داد.

مونسان همچنین تاکید کرد: توریست سلامت کشور در حال رشد است و اصفهان هم باید در مورد توریست سلامت فعالتر از گذشته اقدام نماید، ۸۰درصد توریست سلامت کشور به توریست فرهنگی تبدیل شده اند، همچنین شمال کشور محلی برای جذب توریست های جدید شده است.

مونسان همچنین با اشاره به اینکه تحرک خوبی در حوزه پروژه ها به وجود آمده است عنوان کرد: فرایند ها را باید کوتاه کنیم، بیش از ۱۹۰۰ پروژه با اعتباری بالغ بر ۴۳ میلیارد تومان در کشور و در بخش گردشگری در حال انجام است، از آن جمله تبریز و همدان ۲۰۱۸ را داشته ایم، همچنین حضور رئیس جدید سازمان جهانی گردشگری در ایران و در آینده ائی نزدیک را در برنامه خود داریم .دسته بندی : عمومی
تاریخ و زمان تایید: 1397/07/29 14:10